Publication Ethics

منشور اخلاقی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

هدف از طراحی منشور اخلاقی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات جلب نظر و افزایش سطح اعتماد نویسندگان و محققان در طی فرآیند بررسی و انتشار آثار این مرکز می‌باشد. این منشور شامل خط مشی‌های نشریه‌ها در باب رعایت رفتار اخلاق مداری افراد در زمینه نشر مجلات می‌باشد.

ارائه نکات ذیل در بردارنده‌ دیدگاهی کلی در زمینه‌ی اصول اخلاق می‌باشد و شامل جزئیات نمی‌شود.

نویسندگان، داوران، سردبیران و اعضای هیات تحریریه به منظور آشنایی بیشتر با قوانین و منشور اخلاقی مجلات می‌توانند به سایت کمیته اخلاق در انتشارات (cope) و یا منشور و موازین اخلاق در پژوهش، مصوب معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران مراجعه نمایند.

از نویسندگان تقاضا می‌شود اصول اخلاقی زیر را رعایت نمایند:

- رعایت مفاد اخلاقی در پژوهش

از نویسندگان محترم درخواست می‌نماییم آثار ایده‌های بدیع و پژوهش اصیل خود را ارسال نمایند، مجله حق برخورد قانونی با موارد جعل داده‌ها، تحریف داده‌ها و یا سرقت علمی را دارد.

سرقت علمی یا ادبی (Plagiarism): استفاده از ایده، نظرات، روش ها یا جملات دیگران بدون ذکر منابع می‌باشد و با این قصد انجام می‌شود که بیان این محتویات علمی و ادبی مقاله حاصل فعالیت و کار خود نویسنده است.

به منظور جلوگیری از Plagiarism موارد زیر توصیه می‌گردد:

1- اگر عین جمله‌ای را از کسی نقل می‌کنید باید جملات حتما داخل گیومه و با ذکر منبع باشد.

2- ارائه نتایج، اشکال و نمودارهای نظرات دیگران (هر چند جزئی) باید با ارجاع کامل باشد.

3- کپی کردن از متن دیگران تخلف است لذا برداشتتان از نظرات و نتایج پژوهشهای دیگران را به زبان خودتان و با ذکر منبع بنویسید.

4- کپی کردن و استفاده از داده‌ها و مطالب منتشر شده خودتان بدون دادن ارجاع و اطلاعات در مورد اینکه بخشی از مطالب چاپ شده قبلاً در جایی دیگر چاپ شده است تخلف محسوب می‌شود.

-      عدم چاپ و ارسال مکرر یک مقاله به چندین مجله

-      ارائه منابع و قدردانی از کسانی که در اجرای پژوهش سهیم هستند.

نویسنده اصلی بایستی از تمامی اشخاصی که در گردآوری مطالب سهم داشته‌اند قدردانی نماید. نویسندگان موظف هستند به نشریاتی که در گرداوری محتوای اثر مذکور نقش داشته‌اند استناد نمایند و نبایستی هرگونه اطلاعات خصوصی به دست آمده از سوی شخص ثالث از طریق مکالمه و مکاتبه یا مناظره را بدون اجازه‌ی کتبی و صریح از منبع اصلی استفاده یا گزارش دهند و قانون انحصار انتشارات در متون علمی (مالکیت معنوی) را رعایت نمایند. همچنین نویسندگان بایستی رضایت کلیه پشتیبان‌های مالی یا مکانی مقاله را جلب نموده و نسبت به معرفی آنان اقدام نمایند.

-ذکر افراد مسئول و همکاران در مقاله

افرادی که در تنظیم و آماده سازی مقاله نقش دارند: نویسنده اصلی و فرد مسئول مکاتبات مقاله بوده و سایر نویسندگان به عنوان همکار ذکر می‌شوند.

افراد که سهم محدودتری در گردآوری مطالب داشته‌اند بایستی مورد تقدیر قرار بگیرد و از اضافه کردن مؤلف افتخاری وحذف مولف واقعی خودداری شود.

تذکر : درج نام استادان راهنما و مشاوران برای مقالات برگرفته از پایان نامه ها و رساله ها الزامی است.

اگر نویسنده‌ای متوجه اشتباه و نقص عمده در کار خود شوند موظف است خطای خود را به سرعت به اطلاع ناشر و سردبیر مجله رسانده و نسبت به بازپس گیری و اصلاح مقاله مورد نظر اقدام نمایند.

 

-عدم ارائه مقالات بصورت هم‌پوشان:

نویسندگان مجاز به چاپ داده‌ها و یافته‌های مقالات پیشین خود با کمی تغییر در مقاله‌ای با عنوان جدید نمی‌باشند.

لازم به ذکر است مسئولیت صحت و دقت محتوای مقالات بر عهده نویسندگان است و چاپ مقاله به معنی تایید مطالب آن توسط مجله نمی باشد.

وظایف عوامل انتشاراتی

هیات تحریریه و داوران در بررسی کیفی، محتوایی و علمی مقالات به سردبیر نشریه یاری می‌رساند لیکن سردبیر مسئول پذیرش نهایی مقالات مرسوله می‌باشد. عوامل انتشاراتی بایستی موارد زیر را رعایت نمایند.

-بی طرفی:

ارزیابی مقالات از سوی سردبیر صرفاً باید بر اساس محتوای علمی مقالات صورت پذیرد و از انجام هرگونه
 غرض ورزی خودداری شود.

-امانت داری:

تمامی اطلاعات مندرج در مقالات برای تمامی افرادی که در چاپ و نشر آن سهیم بوده‌اند اعم از سردبیر، داوران و سایر عوامل ذی ربط (غیر از نویسنده آن) کاملاً محرمانه بوده و افشای آن ها تخطی از قانون بوده و مجرم محسوب می‌گردد.

-افشاگری و تعارض منافع:

استفاده از محتوای مقالات دریافت شده که منتشر نشده‌اند باید با اخذ اجازه ‌کتبی و صریح از نویسنده صورت پذیرد. سردبیران از بررسی و داوری مقالاتی که تضاد منافع در آن‌ها وجود دارد خودداری نمایند.

آن قسمت از مقالاتی که از لحاظ کیفی و محتوایی بار علمی لازم جهت چاپ نشریه را نداشته باشند باید به وضوح متمایز شوند.

-خود استنادی:

سردبیر مجاز نمی‌باشد برای پذیرش مقالات نویسندگان، آنها را مجبور به ارجاع مقاله ناشری بنمایند.

از داوران محترم تقاضا می‌شود به رهنمودهای زیر پایبند باشند:

-همکاری در تصمیم گیری های چاپ و نشر:

رسیدن به سطح ارتقای کیفی و علمی مقالات و همچنین یاری رساندن به هیات تحریریه و نویسندگان از اهداف داوران می‌باشد.

-داوری سریع و دقیق:

داورانی که نمی توانند ارزیابی‌های خود را در زمان تعیین شده ارائه دهند باید هر چه زودتر مراتب را به سردبیر اطلاع داده و یا از فرایند داوری کناره گیری نمایند.

-امانت‌داری:

داوران موظف به رعایت اصول اخلاقی و حفظ امانت در رابطه با مقالات و مطالب دریافتی می‌باشند و در جریان پرداختن به این موضوع مجاز به مکاتبه و مباحثه با شخصی به غیر از سردبیر مجله نمی‌باشند.

-ارائه منابع:

داوران بایستی منابعی را که توسط نویسندگان استفاده شده ولی به آنها استناد نشده، اعلام نمایند همچنین به سردبیر هرگونه مشابهت یا هم پوشانی مطالب با اسناد چاپ شده ای را که آگاهی دارد اطلاع دهد.

همچنین

1-  داوران بایستی مطالب را به صورت عینی و بی غرض ارزیابی نمایند.

2-  استدلال‌های منطقی خود را به وضوح و روشنی بیان نمایند.

3-  از اعلام نظرات شخصی در طی دوره‌ی داوری خودداری نمایند.

 

توضیح اینکه تکمیل فرم  تعارض منافع نویسندگان و ارسال آن به همرا فایل مقاله الزامی است. فرم مذکور از طریق لینک زیر قابل دریافت می باشد:

 https://researchcenters.msrt.ir/Repository/Core/file/2019/8/6/f5327d25-d289-43e5-89db-afe79ed2948f.docx